Na prvom danu Coding Serbia o frameworku i kontinuiranom razvoju

Juče rano ujutru (u 9) u Novom Sadu počela je druga po redu Coding Serbia konferencija i to govorom pod nazivom: “One Weird Trick for Making Perfect Software” Piter Hintjensa, koji je sveo trik na dva jednostavna pravila: Pravite softver samo ukoliko rešava problem Neka taj softver bude jednostavan za korišćenje Naravno ovo je lakše reći

Stefan Vujović
10/10/2014

Juče rano ujutru (u 9) u Novom Sadu počela je druga po redu Coding Serbia konferencija i to govorom pod nazivom: “One Weird Trick for Making Perfect Software” Piter Hintjensa, koji je sveo trik na dva jednostavna pravila:

  1. Pravite softver samo ukoliko rešava problem
  2. Neka taj softver bude jednostavan za korišćenje

Naravno ovo je lakše reći nego ostvariti, ali definitivno je moguće postići. Što se tiče “rada na problemu” Piter predlaže neki vid brejnstorminga i određivanje što užeg problema, a zatim kada se taj problem reši tražiti novi i nadograditi.

cs1

Odmah nakon, usledilo je predavanje “Rock Your Web Apps” na kome nam je Vil Ingman prikazao Vaadin, finski frejmvork za razvoj web aplikacija koji po njegovim rečima treba da pomogne Java developerima da uz minimum uloženog vremena prave fenomenalne web aplikacije. Ono što je delegatima prikazano deluje poprilično impresivno.

Takođe, vrlo interesantno je odgovorio na pitanje kako odabrati pravi frejmvork na doduše apstraktnom nivou uzevši u obzir vremenski faktor(koliko dugo treba da traje aplikacija) i meru u kojoj je sajt orijentisan na sadržaj ili podatke:

  1. Za sajtove na kojima dominira sadržaj i u planu je da se taj sajt zameni  u roku kraćem od godinu dana – formula glasi: HTML, CSS i JavaScript
  2. Za aplikacije koje su orijentisane na obradu velike količine podataka i ne planira se zamena drugom aplikacijom u dužem periodu predlaže Vaadin
  3. Naravno postoji preporuka i za situaciju između, a to je korišćenje nekog od mnogobrojnih JavaScript frejmvorka.

cc2

Zatim je na red došao Anton Sarov, koji je prezentovao još jean frejmvork za rad u Javi, ovog puto to je bio Play frejmvork. On je za 45 minuta napravio interesantnu aplikaciju kombinujući Javu, HTML, Bootstrap i Akka. . Posle njega delegatima je o novoj verziji JavaScripta pod nazivnom ES6 pričao Sebastiano Armeli.

O osnovama Semantic Searcha govorio je Atila Erdodi i uz to je pomenuo neke primene u okviru velikih kompanija. Nakon toga je Nemanja Nedić govorio na temu “Continuos Android Delivery” i na licu mesta prikazao kako se mogu koristiti Jenkins CI i Crashlytics.

Prvi dan završen je pričom o kvalitetu koda, gde je Patroklos Papapetrou pričao o važnosti pisanja koda koji je moguće održavati u kontinuitetu, kako bi se izbegao problem teorije “Polomljenih prozora” gde je uporedio kod niskog kvaliteta sa napuštenom građevinom polupanih prozora na kojoj je lakše polomiti još nekoliko nego je ponovo dovesti u red. Pričao je o “7 osa kvaliteta koda” (na slici).

Capture

Upoznao je delegate sa pojmom Technical Debt kao i sa besplatnom open-source platformom SonarQube koji upravo služi za unapređenje kvaliteta koda, produktivnosti, praćenje razvoja itd.

Pored ovih tema bilo je reči i o IBM BlueMixu, Microsoft Azureu, RobotFramework bibliotekama, Java FX-u, a sve to dopunjeno veoma dobrim networkingom.

Stefan Vujović

Objavio/la članak.

petak, 10. Oktobar, 2014.

IT Industrija

🔥 Najčitanije