IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Ljubitelji mehaničkih tastatura reći će vam da je prva prednost koja zapada za oko — visoki stepen prilagođavanja koje nude.
Neka zanimanja, poput developera, prevodilaca, novinara i kreatora ostalih pisanih sadržaja, e-sportista, zahtevaju da se najveći deo radnog vremena provede u korišćenju tastature. Iako je teško odrediti koliko tačno vremena profesionalci provedu u kucanju, jedno istraživanje je pokazalo da softverski inženjeri u dizajnu i kodiranju prosečno provedu 19 sati nedeljno ili 48 odsto ukupnog rada.
E-sportisti, na primer, praktično provode 100 odsto vremena u radu na tastaturi. Ipak, iako ih toliko koristimo, većina nas tastature uzima zdravo za gotovo.
Šta je to što utiče na funkcionalnost i „osećaj” koje tastature pružaju korisniku? Prvo, treba znati da se tastature sastoje od delova kao što su prekidači, stabilizatori, štampane ploče i kapice tastera (dugmići) i da sve ovo zajedno ima svoj udeo.
Međutim, srž čitavog mehanizma, i ono što najviše utiče na osećaj prilikom kucanja, jesu prekidači. Kada pritisnemo taster, prekidač je taj koji zatvara strujno kolo i omogućava kontroleru da registruje pritisak. On je takođe taj koji pruža otpor i proizvodi zvuk prilikom pritiskanja tastera. Tastature se, stoga, najčešće dele po tipu mehanizma koji koriste za prekidače. Tako imamo: membranske tastature, elektromehaničke, elektrokapacitivne, optičke, tastature sa makazastim prekidačima, sa ugibajućim oprugama, sa Holovim efektom…
Od svih ovih tipova, kroz rad na računaru ste se verovatno najčešće susretali sa membranskim i elektromehaničkim tastaturama. Ove druge ćemo u nastavku teksta skraćeno nazivati samo mehaničkim (pošto se taj tip najčešće sreće), ali vredi napomenuti da se i drugi navedeni tipovi mogu podvesti pod kategoriju mehaničkih tastatura.
Najveći broj standardnih tastatura koristi sistem membrana od tankog ispupčenog silikona ili gume koji razdvajaju taster od strujnog kola. Kada se taster pritisne, membrana se spusti, spoji sa štampanom pločom i računar registruje komandu.
Kod membranskih tastatura su moguće samo dve pozicije — ili je taster pritisnut ili nije, a međupoložaji ne postoje. Budući da je sistem dosta jednostavan i zahteva malo prostora, ugrađuje se u praktično sve laptopove i većinu drugih tastatura.
Kod (elektro)mehaničkih tastatura se koristi potpuno mehanički prekidač, bez gumenih membrana. Svaki taster ovih tastatura zapravo predstavlja čitav sistem sa oprugom koja se spušta i vraća u početnu poziciju nakon popuštanja pritiska. Signal se šalje negde na polovini puta koji taster prelazi, pa nema potrebe da se pritiska do kraja. Ovo je po mišljenju mnogih glavna povoljna karakteristika koja razdvaja mehaničke tastature od običnih.
Ljubitelji mehaničkih tastatura reći će vam da je prva prednost koja zapada za oko — visoki stepen prilagođavanja koje nude. Svejedno je da li imate naviku da jako pritiskate tastere ili kucate brzo i nežno, postoje prekidači koji će odgovoriti na vaše potrebe. Možete da odaberete količinu otpora koji će taster pružati i koliko glasan zvuk će da proizvodi.
Stvar koja se često predstavlja kao najveća prednost, ali i stvar koja najviše „zastrašuje” kod mehaničkih tastatura je njihova raznolikost. Ako posmatramo samo prekidače (o čemu će kasnije biti više reči), videćemo da svaki proizvođač ima po nekoliko tipova, često kategorizovanih po boji. Neki su bolji za one koji mnogo pišu, neki za gejmere, neki su veoma glasni…
Kako se delovi za mehaničke tastature uglavnom kupuju preko interneta, teško je na osnovu recenzija zaključiti šta će vama najviše odgovarati. Zbog toga je najbolje ukoliko uspete da nađete poznanika, prodavnicu ili neki događaj koji će vam omogućiti da isprobate tastature pre konačnog izbora i kupovine.
Na tipke membranskih tastatura je dovoljno izvršiti manji pritisak da bi ih računar registrovao. Upravo zbog niskog profila tastera mnogo je lakše napraviti grešku — pritisnuti dva slova odjednom ili skliznuti prstom na pogrešno dugme.
Mehaničke tastature su „teže” za kucanje i potrebna je izvesna količina treninga da bi ste se navikli na njih. Na njima je profil tastera viši, ali ga nije potrebno stisnuti do kraja. Kada se odviknete od pritiskanja tipki do krajnje pozicije, primetićete da jednako lako kucate kao na membranskim tastaturama, s tim što ćete praviti manje grešaka. Ovo je posebno važno kod gejmera i ljudi čiji se posao bazira na brzom kucanju.
Činjenica je da su e-sportisti primarna ciljna grupa za komercijalne proizvođače mehaničkih tastatura. Deo razloga zašto se gejmeri odlučuju za njih je veći broj tastera koji mogu da se pritisnu odjednom i budu registrovani. Ova osobina se najčešće naziva n-key rollover ili, skraćeno, NKRO. N tu označava da je moguće pritisnuti i držati neograničen broj tastera istovremeno, a da se svaki ponaosob ispravno registruje.
Kod membranskih tastatura ovaj broj je uglavnom manji, najčešće 2KRO ili 6KRO. To je dovoljno za svakodnevno kucanje, ali problemi mogu da se jave u video igrama koje zahtevaju složene kombinacije pritisnutih tastera. To sigurno nije nešto što želite da se desi tokom važnog meča.
Stvar oko koje se verovatno najviše lome koplja je prepoznatljivi zvuk mehaničkih tastatura, koji je se nalazi na korak od pisaćih mašina. Nekim korisnicima je upravo ovo razlog da kupe mehaničku tastaturu, jer jednostavno uživaju u tom kliktanju, a drugima je ovo razlog da ni ne pomisle na njih.
Naravno, zavisno od okruženja u kome planirate da je koristite, reakcije mogu da budu različite. Jačinu zvuka određuju prekidači, pa tako postoje oni specijalno dizajnirani da proizvedu zadovoljavajuće kliktanje, dok se drugi reklamiraju po tome što su posebno tihi.
Zvuk koji tasteri proizvode ima i drugu funkciju. Kao što je napomenuto, korisnici mehaničkih tastatura generalno uspevaju da brže kucaju, a za to je potreban trening. Upravo je kliktanje znak da je pritisak registrovan, što je prava referenca za jačinu pritiska koja je potrebna. Ubrzo ćete tastere stiskati samo do klika, a ne do kraja i tako povećati brzinu i preciznost kucanja.
Kako koriste mnogo izdržljivije prekidače, mehaničke tastature imaju dosta duži vek trajanja od membranskih tastatura. Procenjuje se da tipka na najkvalitetnijim membranskim tastaturama može da se pritisne oko 20 miliona puta pre nego što počnu da se primećuju efekti propadanja. S druge strane prosek za tastere mehaničkih tastatura je 50 miliona pritisaka.
Naravno, sve ove prednosti imaju svoju cenu. Svaka pojedinačna komponenta mehaničkih tastatura je skuplja nego na membranskim. Kada se namenski sklapaju, a ne serijski, cena im se prirodno povećava. Tako je moguće za 20 dolara kupiti membransku tastaturu, dok se mehaničke uobičajeno kreću u rangu od 50 do 300 dolara.
Možda ne treba zanemariti ni činjenicu da su mehaničke tastature dosta teže od membranskih, što možda nekome može predstavljati problem za prenošenje. Drugima je, međutim, dodatna težina plus, jer vole u svom radnom okruženju da imaju alatku koja u upotrebi deluje pouzdano, kvalitetno i robusno.
Kada je, pre nešto više od decenije, e-sport počeo da poprima profesionalni oblik, igrači su praktično imali dva izbora — mehaničke ili membranske tastature, a o nekim daljim pojedinostima se nije mnogo raspravljalo. Sada su stvari potpuno drugačije, do te mere da je tržište preplavljeno velikim brojem izbora za svaku pojedinačnu komponentnu.
Poređenje komponenti različitih proizvođača bi, zbog toga, bio praktično nemoguć poduhvat, ali ćete u nastavku naći više informacija koje će vam, nadamo se, pomoći da lakše odaberete ono što odgovara vašim potrebama.
Kako kriju čitav mehanizam tastera ispod sebe i pružaju onaj osnovni osećaj koji ćete imati kada prislonite prste na tastaturu, kapice su veoma važne.
Prvo na šta morate da obratite pažnju je da se tip montaže vaših kapica i prekidača poklapa. Tip montaže sa kojim ćete se najčešće susretati je MX, ali obavezno proverite da li su ove dve komponentne kompatibilne. MX odlikuje prepoznatljivi krstasti oblik klizača i proreza na kapici.
Profil kapice određuje kako će tasteri izgledati i kakav osećaj će pružiti pod prstom. Tako postoje profili koji imaju različitu visinu za svaki red na tastaturi i oni koji su jednako visoki bez obzira na poziciju tastera. Postoje oni koji su ravni, iskošeni i sve one varijente koje možete videti na slici. Odabir profila zavisi isključivo od onoga šta vama lično odgovara.
Materijal od koga su napravljene kapice utiče na izdržljivost i izgled. Dva najčešća materijala su ABS (termoplastični i amorfni polimer) i PBT (kristalni aromatični poliester). ABS je gust materijal koji se neće lako izvitoperiti, ali će vremenom dobiti sjaj kako mast sa vrhova prstiju bude reagovala sa njim. PBT će se, sa druge strane, lakše kriviti vremenom, ali neće imati problem sa sjajem niti će bledeti na suncu.
Treba razmišljati i o štampi natpisa na samoj kapici. Verovatno najbolje rešenje su one kapice koje imaju odvojene kalupe za natpis i ostatak tastera. Kako je natpis zaseban komad plastike, nikada neće izbledeti. Ova metoda štampe je u industriji poznata pod imenom dvostruko brizganje (double-shot injection) i važi za najtrajniju, ali je zastupljena samo u ABS varijanti. Štampa koja koristi epoksidno mastilo da otisne simbol na vrh tastera (pad printing) će se najbrže istrošiti. Većina membranskih tastatura koristi ovaj tip štampe. Postoji i metoda kojom se natpisi „tetoviraju” u kapicu, tehnikom sublimacije (dye sublimation), što im omogućava da zadrže svoj prvobitni izgled. Ovo je druga najtrajnija metoda posle brizganja, ali je izvodljiva samo na PBT plastici. Na kraju, ukoliko želite tastere kroz koje će sijati svetlo, a niste za skuplju, brizganu varijantu, izaberite tastere čiji su natpisi laserski ugravirani.
Prekidači su, dakle, najvažniji deo tastature — oni određuju kakav osećaj i zvuk će tasteri proizvoditi.
Postoje dve stvari koje prave glavne razlike između prekidača.
Prva je ono što se naziva „pokretačkom silom”, koja određuje koliki je pritisak potreban da se izvrši na taster kako bi se on pomerio, a meri se u cN. U praksi, to znači sledeće: Što je manja pokretačka sila potrebna, brže ćete kucati; što je veća — teže ćete pritiskati tastere i tako povećati preciznost.
Kada bismo generalizovali, to znači da gejmeri mogu izvući više od tastatura sa velikom pokretačkom silom, jer će im se ređe dešavati da pritisnu pogrešno dugme u odsudnom trenutku. Za kodiranje i bilo koju vrstu pisanja tekstova, bolje je imati tastere koji se lako pritiskaju.
Druga stvar je povratna informacija koju tasteri pružaju. Ovo se odnosi na način na koji se indikuje da je pritisak registrovan i može se podeliti na tri kategorije:
Stabilizatori se nalaze samo ispod dugačkih tastera, kao što su Space bar, Shift, Enter, Backspace, Caps Lock i Tab. Ovi tasteri koriste iste prekidače kao svi ostali, ali zbog svojih dimenzija zahtevaju dodatnu potporu.
Znak dobrih stabilizatora je da tasteri pružaju isti osećaj gde god da ih pritisnete. Takođe, ne bi trebalo da se ljuljaju kada naslonite prste na njih.
Ove ploče su najčešće napravljene od metala ili akrila i služe da stabilizuju prekidače, kao i da smanje pritisak koje štampane ploče trpe. Moraju da budu kompatibilne sa štampanim pločama, pošto određuju fizički izgled tastature.
Neke tastature imaju ploče koje su integrisane u kućište, a neke ih uopšte ne koriste, tako da ovo ne treba vas zbunjuje.
Ploča na kojoj je ištampano strujno kolo je mozak čitave tastature. S jedne strane ona određuje kakav izgled i raspored tastera tastatura može da ima. S druge strane, štampana ploča određuje da li će tastatura moći da se programira, kojom vrstom kabla će se povezivati sa računarom i još neke kul stvari, kao što je ugrađivanje svetala ispod tastera.
Ukoliko imate preciznu sliku u glavi kako želite da tastatura izgleda i koje funkcije želite da ima, nema potrebe uzimati štampanu ploču sa previše opcija, pošto se ovo odraziti na cenu. Potrebno je samo da se unapred uverite da će podržati ono što želite. Međutim, ukoliko se bavite poslom u kome ćete imati korist od čestog menjanja rasporeda i funkcionalnosti tastera, ovo je nešto za šta vredi izdvojiti pare.
Na kraju, postoji veliki izbor veličina kućišta tastatura, pa ne bi trebalo da imate problem da nađete onu koja će najviše odgovarati vašim rukama.
Standardna veličina (u smislu da se najviše prodaje) je Tenkeyless. Kako joj samo ime kaže, ona nema numerički deo tastature sa desne strane.
U subotu, 30. novembra sa početkom u 12 časova, biće održana radionica na kojoj možete sastaviti svoju prvu mehaničku tastaturu, ali i saznati mnogo više o ovoj temi koja okuplja sve veći broj entuzijasta. Događaj će biti održan u KC Grad u organizaciji kompanije TradeCore zajedno sa YugoMK zajednicom, uz logističku podršku Startit-a i Polyhedra-e.
Objavio/la članak.
petak, 25. Oktobar, 2019.
Đorđe
četvrtak, 19. Decembar, 2019.
pozdrav ako bih želeo da podmažem stabilizatore i unutrašnjost prekidača,šta bi moglo da se koristi za tu namenu ,a da može da se kupi u lolalnim radnjama?