IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Andor Luhović u ovom tekstu opisuje iskustvo sa otvaranjem firme u Delaveru preko Stripe Atlasa.
Svi mi koji strastveno radimo na razvoju svojih ideja u nekim našim garažama, pre ili kasnije ćemo iz iste morati izaći i suočiti se sa novim izazovima među kojima su i oni pravno-administrativne prirode. Ako smo te sreće da su korisnici spremni da plate ono što smo napravili to podrazumeva osnivanje kompanije, što prati mnogo papirologije kojoj najčešće nismo vični.
Mi smo prošli kroz program startap akceleratora Eleven, koji svojim startapima omogućava pristup mnogim pogodnostima među kojima su i krediti za razne servise kao što su Amazon, Microsoft, Google, UpCounsel, pa tako i pristup beta programu Stripe Atlasa za inkorporaciju u Delaveru.
U Srbiji to je omogućeno startapima iz Startlabs programa, a kroz Startit idu preporuke za sve ostale.
S obzirom na to da smo i sami imali nedoumice u vezi sa tim kako ovaj proces funkcioniše, u ovom tekstu ću podeliti svoje iskustvo i nadam se, odgovoriti na neka od pitanja vas koji razmišljate o pristupu ovom programu.
Sa referentnim linkom koji smo dobili od Elevena prijavili smo se i vrlo brzo dobili pozitivan odgovor da smo ušli u njihov private beta program:
Popunili smo online formulare koje smo dobili od njih na osnovu čega su nam poslali dokumenta na potpis.
Vodite računa sa koliko share-ova želite da otvorite kompaniju jer od toga zavisi koliki će vam biti Franchise Tax.
Mesec dana kasnije je stigao mail gde su nas obavestili da je kompanija otvorena.
Odmah zatim smo dobili i informaciju da je otvoren i račun u Silicon Valley Bank:
Tu se sama priča sa Stripe Atlasom završava i ostavljeni ste sami da rešavate ostala pravna pitanja za koja vas najčešće upućuju na advokatske kancelarije koje možete angažovati kako bi vam to odradili.
Mi smo se odlučili za UpCounsel gde smo za nepunih 250 dolara dobili ponudu da nam završe sva ostala dokumenta koja su bila neophodna da bi završili inkorporaciju. Ako se prijavite putem ovog linka, dobijate bonus od 100 dolara (ja sam ih isto iskoristio preko linka još jednog kolege preduzetnika, Ivana Rašića iz LegalTreka).
Ono što je bitno naglasiti da za razliku od Srbije sva dokumenta zadržavate kod sebe u originalu jer kod njih ne postoji Agencija za privredne registre gde se svi ti dokumenti pohranjuju.
Tada mi je postalo jasno zasto u filmovima svaka američka kompanija ima sef gde drži originalna dokumenta jer nema APR-a da vadite overene kopije kad vam treba.
Ako razmišljate uopšte zašto i da li da se inkorporirate u Americi, ta tema je na Startitu već obrađena, pa možete pogledati razloge i različita iskustva domaćih preduzetnika ovde.
Za kraj, koristim ovu priliku da pozovem sve koji su već inkorporirani u Americi da mi se jave u komentarima ili na [email protected] kako bi udružili snage u razmeni informacija i pomogli jedni drugima u daljem radu. Ako se ukaže potreba možda uskoro organizujemo i neki meetup na ovu temu.
Objavio/la članak.
sreda, 18. Januar, 2017.
Milos
nedelja, 22. Januar, 2017.
https://flagtheory.com/stripe-atlas/ Kada googlate "stripe atlas" ovaj link je drugi na listi rezultata. Ne zalećite se sa otvaranjem firmi ma koliko to jednostavno bilo, već dobro proučite zakone države gde nameravate da otvorite firmu, u ovom slučaju i federalne zakone USA i zakone države Delaware.
Andor
sreda, 18. Januar, 2017.
UpCounsel trenutno zadovoljava sve naše potrebe što se tiče pravne strane. Što se tiče knjigovodstvene strane Stripe Atlas je preporučio nekoliko kompanija i cena je oko 330 dolara za zvrsni racun dok u toku godine nemate troskova osim tog franšiznog poreza za državu Delaware.
Sasa
sreda, 18. Januar, 2017.
Kako planirate da zavrsavate papirologiju na dalje? Ako planirate da placate nekom za tu uslugu, koga preporucujete i koliko okvirno izlazi na godisnjem nivou?