IT Industrija
🔥 Najčitanije
🔥 Najčitanije
Mnogi od nas vreme u kući ovih dana koriste za učenje novih veština, ali to može da bude izazovno iz niza razloga. Prenosimo vam 30 super saveta za fokus kod kuće, mnogi od njih su primenjivi i za posao.
Učenje na daljinu je imperativ u trenutku pandemije, kao i posao za sve profesionalce koji su iz oblasti ekonomije znanja. Međutim, vrlo lako možete izgubiti prvobitni elan učeći od kućepošto mnogo različitih faktora negativno utiče na koncentraciju i održanje volje i istrajnosti.
Kako biste što efikasnije izbegli čudovišta koja zveraju svuda po sobi prilažemo 30 kratkih saveta koje je Class Central, sajt posvećen efikasnom i kvalitetnom onlajn učenju, preporučio za bolju fokusiranost na onlajn kurseve, a nama se čini da su mnogi vrlo korisni i za rad od kuće, posebno ako se bavite i kreativnim poslom koji ne zahteva saradnju.
Saveti su podeljeni u više kategorija i organizovani tako da jednostavno reše menadžment vremena, psihološke barijere i druge poteškoće.
1. Uvećajte prozor kursa. Lakše ćete usmeriti pažnju na kurs i druge stvari će vas manje ometati.
2. Zatvorite ostale prozore u pretraživaču. Drugi korak koji je malo agresivniji, ali ponekad neophodan.
3. Odjavite se sa društvenih mreža i elektronske pošte. Istovremeno podesite opciju da ne dobijate notifikacije o novim porukama. Isto važi i za telefon.
4. Utišajte telefon. Najbolje bi bilo da ga „zaboravite” u drugoj sobi.
5. Ubeležite vreme za učenje u kalendar i rokovnik. Pristupite im kao da su obaveze.
6. Uključite podsetnik na telefonu i kalendaru kad je vreme za novu lekciju.
7. Pristupite kursu tokom radnog vremena. Uz dozvolu nadređenog učite u slobodnim trenucima u toku radnog vremena. Učenjem ulažete u svoj profesionalni razvoj i postoje velike šanse da će vaša inicijativa naići na otpozdrav i dodatan podstrek.
8. Koristite slušalice koje izoluju buku. Na taj način ćete utišati okruženje koje može da ometa.
9. Slušajte muziku koja održava budnu pažnju. Odaberite plejlistu pomoću koje možete jednostavno da se fokusirate na zadatak.
10. „Nabudžite” radno okruženje. Postavite stvari i slike koje vas inspirišu i motivišu da učite i radite. Neka okruženje postane udoban i prijatan prostor.
11. Zatvorite vrata.
12. Neka vam cilj bude uvek u vidokrugu. Napišite i nalepite ispred ili pored sebe koji je planirani cilj. Kratak i jednostavan podsetnik, ujedno i motivišuć.
13. Radite fizičke vežbe dok ste na kursu. Naravno, ukoliko ste na oblasti koja se sluša i ne zahteva učestvovanje u rešavanju zadataka i praktičan rad.
14. Udaljite se od kompjutera. Takođe se podrazumeva da u ovom trenutku nemate praktičan zadatak ispred sebe. Mali predah od kompjutera, a ujedno i jednostavan način da odolite neobaveznom surfovanju po drugim stranicama.
15. Nagradite se posle uspešnog zadatka. Svaki uspeh nagradite, dozvolite sebi predah uz smešne video klipove ili omiljenu pesmu.
16. Platite da biste dobili sertifikat. Dokazalo se da su mnogo veće šanse da završite kurs, ukoliko ste ga prethodno platili.
17. Zabeležite uspeh. Ubeležite sertifikat u svoj portfolio i na Linkedln profilu. Zabeležite progres koji ste ostvarili.
18. Objavite šta počinjete da učite. Podelite svojim kolegama i prijateljima na društvenim mrežama koji je vaš sledeći poduhvat.
19. Novi čas kao nagrada posle manje zanimljivih obaveza. Posmatrajte kurs kao nagradu koja će doći kada ispunite obaveze koje su manje zanimljive.
20. Jednostavno samo treba da počneš! Prvi korak je najteži i savet je da ga bez razmišljanja preduzmete. Otvorite pretraživač, ulogujte se i pročitajte silabus kursa. Počnite sa prvom lekcijom.
21. Obucite se za posao. Mali doprinos ozbiljnijem tonu i stvaranju poslovne atmosfere koja traži odgovornost.
22. Pojednostavite veće zadatke. Napravite kretanje pomoću malih koraka, podelite veće zadatke i brže ćete nastavljati sa kursom.
23. Učite u grupi. Pronađite ljude koji su na istom kursu pomoću diskusija na forumu, pridružite se već postojećim grupama ili napravite novu. Rad u grupi uvek dodatno motiviše.
24. Angažujte mentora. U okviru kurseva koji imaju sertifikat verovatno da postoji mogućnost rada sa mentorom.
25. Učite sa prijateljem. Pronađite partnera koji će uporedo sa vama pohađati isti kurs.
26. Pronađite partnera za podršku. Pokušajte da radite sa partnerom koji će biti upoznat sa vašim progresom i planovima koje ste odredili. Redovno delite sa njim svoje uspehe u učenju. Neka bude dostupan da vas sasluša i savetuje u svakom trenutku.
27. Učite pomoću Pomodoro tehnike. U okviru ove tehnike predviđeno je učenje u intervalima od 25 minuta. Uključite štopericu i pravite kratke predahe posle proteklog perioda.Ovakav metod održava balans između fokusiranog i rasutog razmišljanja o lekciji koja je ispred vas. Više o ovom metodu možete naći u okviru kursa Naučite kako da učite.
28. Muzika komponovana za održavanje koncentracije. Pored omiljenih pesama počnite sa slušanjem muzike koja je predviđena za oštriji i stabilniji fokus. Svoju personalizovanu listu možete kreirati putem platforme Focus@Will.
29. Prilagodite brzinu sadržaja kursa po ličnoj meri. Na pojedinim platformama, poput Coursera-e i edX-a, postoji mogućnost da prilagodite brzinu reprodukcije video zapisa. Namestite je tako da uspešno pratite sve relevantne informacije i saznanja o oblasti koju studirate.
30. Pravite beleške. Dobra stara metoda koja će vam omogućiti da na osnovu ličnih zapisa u svakom trenutku možete da napravite kratak osvrt na gradivo koje ste prešli. Koristite tablet, dokument u susednom prozoru, ili jednostavno papir i olovku.
Objavio/la članak.
ponedeljak, 6. April, 2020.