
-
Luka: Kako je veštačka inteligencija sve zastupljenija, da li misliš da će se smanjiti potreba za developerima, u odnosu na na primer data analyste?
Mislim da veštačka inteligencija nije tu da zameni čoveka, već je tu da svakom pojedincu omogući više. Samim tim ne vidim da potreba za developerima može da se smanji. Naprotiv, može i da se poveća.
-
Bojan (React developer): Kako brzo napredovati u karijeri developera - od juniora do seniora?
Konstantan rad i trud sa čestim izlascima iz komfor zone, kako bi se naučilo i postiglo više.
-
Boban Vuksanović (Računovođa): Hteo bih da se prekvalifikujem za it ali me zanima koliko su godine presudne za to?
Godine nisu presudne ako ste spremni da učite. Ako vas IT zainteresuje i zavolite taj posao, onda vam učenje neće ni biti problem bez obzira na godine. Na kraju, u IT-u učenje nikada ne prestaje.
-
Miloš: Kako bi ocenio work-life balance u MDCS-u?
Ocenio bih ga kao flekisibilan, pa samim tim iskustva dosta variraju od osobe do osobe.
-
Da li Azure Data tim radi zadatke po svom planu ili ima susret sa specifičnim zahtevima klijenata?
Azure Data tim ima jak fokus na klijente i radne zadatke uvek pravi na osnovu potreba svojih trenutnih i budućih klijenata. Naš posao je da radimo na pronalaženju adekvatnih rešenja za zahteve naših klijenata, kako bismo klijente učinili uspešnijim dok koriste naše servise na Azure Cloud-u.
-
Sena (Student): Da li ti je posle završenih osnovnih studija na ETF-u bilo lakše da pronađeš odgovarajuće postdiplomske studije u inostranstvu? Kako i zašto si se odlučio da dalje školovanje nastaviš u inostranstvu umesto, na primer, na ETF-u?
ETF mi je definitivno dao jako dobro osnovno znanje o računarskim naukama i to mi je svakako pomoglo i da nadjem odgovarajuće studije i da dobro krenem sa prvim zadacima na postdiplomskim studijama. Odluka da nastavim studije u inostranstvu je došla iz razloga što sam želeo da odem na mesto gde mogu da naučim više nego na ETF-u, što Tehnički Univerzitet u Kataloniji i Barcelona Supercomputing Centar jesu za mene bili u tom trenutku.
-
Jovana: Da li je formalno obrazovanje preduslov za bavljenje ovim poslom, i koje su prednosti pocetnika koji su zavrsili neki od tehnoloskih fakulteta u odnosu na one koji su samouki?
Znanje je preduslov i nije nam bitno da li je stečeno formalnim obrazovanjem ili ste samouki - samostalno se obrazovali.
-
Aleksandar (Student): Da li možete reći nešto o tome kako izgleda internship, da li se testiraju i druga znanja sem poznavanja algoritama i struktura podataka?
Internship traje minimum tri meseca, tokom kojih svaki praktikant ima projekat na kome radi, kao i mentora koji je tu da pomogne i da prati rad praktikanta. Projekti su raznovrsni i razlikuju se od tima do tima. Što se selekcije tiče, znanja stečena na fakultetu su dovoljna, a samostalni projekti i sve što se kroz njih nauči je uvek plus i nešto o čemu će naši intervjueri želeti da čuju više. Pored toga, zanimaju nas i vaša interesovanja, motivacija, komunikacija i slično.
-
Sa kojim globalnim ekipama se najžustrije takmičite?
Microsoft-ovi najveći konkurenti u oblasti obrade podataka su Amazon i Google.
-
Koliko je cloud velika promena u računarstvu, otkako si bio klinac do danas pa nadalje?
Cloud je najveća promena u poslednje dve decenije i donosi ogromnu transformaciju u oblasti obrade podataka. Stvari su postale jako dinamične i izazovne i tek će biti izazovne u budućnosti kada se količina podataka koja se skladišti na Cloud-u značajno poveća u narednim godinama.
-
Koliko često si prinuđen na promenu tehnologije u kojoj radiš? Da li to smatraš plusom?
Retko smo prinuđeni na promenu tehnologije. Obično tehnologiju biramo i menjamo sami u skladu sa ciljevima koje hoćemo da postignemo kao što sami i kreiramo nove tehnologije za baze podataka i za obradu podataka. Fleksibilnost u odabiru tehnologije i spremnost na promene svakako smatram plusom.
-
Da li bi mogao da preporučiš šta je bolji smer na ETF-u za dalji razvoj karijere - softersko inženjerstvo ili elektrotehnika i računarstvo?
Oba smera su dobra za razvoj karijere. U MDCS-u imamo ljude i sa jednog i sa drugog smera. Mislim da je najbolje pregledati listu predmeta na oba smera i izabrati smer koji će vas više interesovati.
-
Na kojim tehnologijama si najviše radio u MDCS-u?
Ako se pitanje odnosi na programske jezike, onda je to najviše C++ pa zatim C#. Ovo su osnovne tehnologije koje koristimo da stvaramo nove tehnologije.
-
Luka: Koliko i da li se razlikuje tvoj početak karijere u odnosu na početak karijere današnjih generacija inženjera, u pogledu tehnologija i brzine napredovanja?
Projekti na kojima danas radimo su značajno veći i zahtevaju veću odgovornost nego pre 9 godina kada sam ja počeo da radim u MDCS-u. Iz tog ugla, prilike su veće pa samim tim postoje uslovi za brže napredovanje u svakom pogledu.
-
Ivan: Kako je relativno mali tim, iz relativno male zemlje uspeo da bude kompetitivan svetski, ne zvuči realno?
Da biste bili kompetitivni svetski u inžinjerskom poslu, nije neophodno da budete deo velikog tima, ili da živite u nekoj većoj zemlji. Neophodni su obrazovani ljudi koji imaju znanje i jaku volju da se konstantno dokazuju i napreduju. Onda vremenom projekti postaju sve izazovniji i sve kompetentniji na svetskom nivou. Nerealno je da se sve ovo desi u kratkom vremenskom roku, već su za to bile potrebne godine i konstantan rad od 2005. godine kada je MDCS nastao.
-
Da li kao senior software developer imaš kontakta i sa DevOps tehnologijama i koliko?
Da, imamo kontakt sa DevOps poslom i tehnologijama. Svi inženjeri u timu koji su odgovorni za cloud servis imaju kontakta sa DevOps poslom. Potrebno je održavati servis i svakodnevno je za to potrebno određeno angažovanje inženjera, kao i naše korisničke podrške u celom svetu.
-
Šta predstavlja “Razvoj karijere inženjera”?
To je serijal koji se bavi karijernim razvojem jednog inženjera, a Nikola Vujić, Senior Engineering Manager u MDCS-u, je prvi sagovornik ovog serijala.
