Sukobljeni Stejkholderi

avatar
Ninoslav
✶ pre 549 dana ✚ pre 557 dana
Product Manager

Čest izazov u razumevanju zahteva biznisa prema “tehnici” jesu konfliktne informacije koje dolaze od stakeholdera – razlike u rokovima/hitnosti, feature-ima, do toga da li neka funkcionalnost uopšte treba da postoji.

Ovo je čest problem pogotovo u velikim sistemima i zamka da se PM nađe u nebranom grožđu kad je prioritizacija u pitanju.

Kako se snaći u ovakvim situacijama?

1. držati oči širom otvorene i na vreme primetiti da postoji neusklađenost u prioritizaciji među donosiocima odluka

2. što pre izneti primećenu diskrepancu svim bitnim stranama (uz PM lanac, samim stakeholderima)

2. “naterati” donosioce odluka da ispeglaju to stanje što pre i spuste informaciju do vas, kako ne bi došlo do gubljenja vremena i odlaganja rada na nečemu

3. eskalirati ukoliko ne uspostave dogovor za vreme koje im je zadato – PM ovde ima puno pravo da požuruje i problematizuje ovo stanje, jer je krajnja odgovornost upravo na njemu kada je isporuka u pitanju i ne treba se ustručavati zbog moguće percepcije “upiranja prstom” i sl.

Senior PM mora biti kohezivni faktor između donosilaca odluka jer samo kao takav može uočiti neefikasnosti koje dovode do sporije isporuke ili loše prioritizacije.

9

DISKUSIJA

Da, ovo definitivno važi za veće kompanije, sa dužom vertikalom donosioca oduka (koje nisu prepuštene timu). Potpuno se slažem da je potrebno primetiti da dolazi do raskoraka i to istaći.

ALI, treba birati kad, kako i kome to istaći. Kao i za razgovor sa bilo kim iz tima važno je voditi računa o načinu - pohvala javno, kritika 1 na 1.
Sigurno kao PM imate i vi stav o tome šta bi trebalo u konkretnoj situaciji raditi, najverovatnije na osnovu konkretnih podataka, istraživanja, intervjua...
Tako da preostaje razgovor sa stranom s kojom se ne slažemo, gde je potrebno jasno, argumentovano i uvek iz ugla koristi za biznis izložiti činjenice. Tu sad do izražaja dolaze i soft skills, kao nešto što definitivno može da pomogne u ovakvim situacijama. Ali najpre jasna argumentacija.

Ne škodi ni razgovor sa stranom s kojom se slažemo, jer se može malo uticati na razumevanje i omekšavanje odnosa.

Tako da, da, slažem se s navedenim da je potrebno i primetiti i istaći, ali da je jako osetljivo i da je zato mnogo važan i način.

5

Vidi još komentara u ovoj diskusiji i pridruži se

Neregistrovani korisnici mogu videti samo jedan komentar — registracija je besplatna i može da traje i samo 10s putem Linkedina. Na ovom postu su još učestvovali:

ULOGUJ SE I DODAJ KOMENTAR


Registruj ili prijavi.

VIDI POPULARNE POSTOVE


2
2
avatar Lazar pre 3 dana
3
1
avatar Ivan pre 3 dana
2
3
avatar Konstantin pre 3 dana
1
avatar Vukašin pre 3 dana
1
avatar Vukašin pre 4 dana
2
1
avatar Vukašin pre 7 dana
1
avatar Vukašin pre 7 dana
1
avatar Vukašin pre 7 dana
1
avatar Vukašin pre 8 dana